Шведські науковці створять цифрові копії козацьких човнів, піднятих із дна Дніпра

12.05.2023

Шведські науковці створять цифрові копії козацьких човнів, піднятих із дна Дніпра

Проєкт оцифровування кораблів обговорювали ще до повномасштабного вторгнення, але після 24 лютого дослідники зрозуміли, що не потрібно відкладати. Попри небезпеку, вони приїхали до України на волонтерських засадах.

Шведські вчені оцифровуватимуть піднятий у 1999 році козацький човен, бригантину, яку дістали у 2004 році, дубель-шлюпку і байдак, які витягли у 2005. Перемістити їх у якесь безпечне місце фізично неможливо, тож науковці роблять тисячі фотографій, які потім перетворяться на 3D-модель.


Протягом кількох днів в ангарі працювало кілька команд: фотографи робили модель за допомогою фотограмметрії – це метод, коли комп’ютер опрацьовує фотографії, знаходить спільні «мітки» і «зшиває» усі зображення в модель. А команда геодезистів робила модель з «хмари точок» за допомогою спеціального лазерного обладнання.

«Потім ці два зразки будуть поєднані між собою, і ми отримаємо точну в інженерному плані тривимірну модель кожного експонату. Їх можна використовувати в різноманітних віртуальних інсталяціях, а з іншого боку – вони мають унікальну наукову цінність, бо завдяки їм можна отримати інформацію, як човни будувались, за якими принципами, яка була логіка. Тривимірна модель – це такий пакет документів, який можна використовувати протягом багатьох років», – пояснив завідувач відділу археології та охорони пам’яток Національного заповідника «Хортиця» Дмитро Кобалія.

Отримані дані опрацьовуватимуть у Швеції, на цей етап піде кілька місяців.

← Все новости