Новини

18.08.2022

Новини
Закон про вилучення майна в умовах воєнного стану не відповідає Конституції.

За законом №7605, держава має право вилучати майно в українців на підставі рішення Ради національної безпеки та оборони. Воно вводиться в дію відповідним указом президента.

Однак у Конституції України не йдеться про покладання на главу держави повноважень щодо вилучення майна, заявив в ефірі Громадського радіо адвокат Ярослав Ковальчук.

«Українське законодавство, за своєю суттю, є гнучким. Це означає, що дуже часто, за спрощеною процедурою, ті чи інші нормативно-правові акти, зокрема й закони, підлягають відповідним змінам. Закон щодо оптимізації примусового відчуженння та вилучення майна в умовах воєнного стану передбачає низку змін, які тісно пов’язані між собою. Якщо розглянути нормативно-правову базу, яка встановлює правовий статус, а також функції та завдання, які покладені на РНБО, то можна дійти висновку про те, що ті рішення, які приймає Рада нацбезпеки та оборони, вводяться в дію відповідним указом президента. Однак у Конституції України не йдеться про покладання на главу держави повноважень щодо вилучення майна», — наголошує адвокат.

Для того, щоб ця норма закону була легальною, каже юрист, потрібно доповнювати повноваження президента.

«Відповідно для цього потрібно вносити зміни до Конституції України, яку можна змінити лише за ускладненою процедурою і тільки конституційним законом. Закон щодо вилучення майна таким не є, тобто це — звичайний закон. Це юридичний нонсенс і для цього потрібно залучити спеціальний механізм зміни до закону. Якщо президент Зеленський вводитиме в дію рішення РНБО, він вчинятиме протиправну дію. Ця норма є неправомірною і штовхає на неправомірні дії президента України», — зазначає Ярослав Ковальчук.

Він також зауважує, що в законі щодо вилучення майна в умовах воєнного стану йдеться про примусове вилучення обладнання, яке може використовуватися для цілей діяльності оборонно-промислового комплексу. Йдеться не про все обладнання, наголошує адвокат.

← Все новости